Strona informacyjna rajdu upamiętniającego walki 1. Armii Wojska Polskiego o pomorskie miasta.

 

W dniach 4-6.03.2016 odbył się już czwarty Rajd Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego. Trasa prowadziła przez Okonek, gdzie wieczorem spotkaliśmy się z mieszkańcami tej miejscowości  -przeprowadziliśmy prelekcje o wyposażeniu żołnierza polskiego i niemieckiego, a przybyli na spotkanie mogli obejrzeć autentyczne wyposażenie i uzbrojenie. Dzień zakończyliśmy wspólnie z harcerzami – przy ognisku odbywało się wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i żołnierskich.

Więcej…

 

W dniach 6-8.03.2015 odbył się trzeci Rajd Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego. Dzięki pomocy Wojska Polskiego uczestnicy mogli odbyć przejazd na trasie od Okonka do Kołobrzegu zwiedzając historyczne miejsca.

Tradycyjnie pierwszego dnia rekonstruktorzy skorzystali z gościnności Gimnazjum w  Okonku. Tu też odbyło się spotkanie z harcerzami i mieszkańcami.  Prelekcję dotyczącą walk o przełamanie Pozycji Pomorskiej wygłosił historyk Wojciech Grobelski, a uczestnicy rajdu zaprezentowali  umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy I AWP.

Więcej…

 

W dniach 28.02.2014-02.03.2014 odbył się II Rajd Szlakiem Walk 1. Armii Wojska Polskiego organizowany przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, przy współudziale 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, władz Okonka i Czaplinka i Studia Historycznego Huzar. Dużą pomoc okazał nam również wicedyrektor Gimnazjum w Okonku pan Michał Iwańczyk oraz kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego.

W piątek w godzinach wieczornych w Okonku, w miejscowym domu Kultury odbyła się projekcja filmów poświęcona walkom 1. Armii Wojska Polskiego na Pomorzu, wzbogacona komentarzem historyków – Łukasza Gładysiaka i Wojciecha Grobelskiego.


Warta honorowa pod pomnikiem w Podgajach.
Wartę wystawili rekonstruktorzy i uczniowie 2ZS z Koszalina.

Więcej…

 

Studio Historyczne Huzar

Urząd Miasta i Gminy Okonek

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama